Indiában, különösen a vaisnava vallási tradíció követői vegetáriánus ételeket fogyasztanak. Alapanyagul a legkülönfélébb zöldségek, gyümölcsök, tejtermékek, olajos magvak, gabonafélék és fűszerek szolgálnak.  A Bhagavad – Gítá így ír erről:,,… meghosszabbítják az életet, megtisztítják az ember létét, erőt, egészséget, boldogságot és elégedettséget adnak…”/Bg. 17.8/
A fenti alapanyagokból  az ételtípusok ezernyi változatát lehet elkészíteni, melyek módját a hagyomány rögzítette.
Az ősi vaisnava szokásokat követő háziasszony a főzés közben is szem előtt tart bizonyos szabályokat. A legfontosabb elv a tisztaság. Tiszta ruhában, tiszta konyhában végzi ezt a fontos műveletet. Főzés előtt alaposan kezet mos, és a főzés közben is rendben tartja a konyhát. Fejét beköti, hogy ne kerüljön hajszál az ételbe. Főzés közben az ételt nem kóstolgatja, mert ez tisztátalan dolognak tartják, hanem kipróbált, biztos recepteket követ. A főzőedényből nem esznek, a főzéshez és az étkezéshez használt edényeket és eszközöket elkülönítik egymástól.

Most nézzünk meg egyet a hagyományos főzelékfélék, összefoglaló néven sabjik – közül, mely Magyarországon is könnyűszerrel beszerezhető alapanyagokból készül, könnyen emészthető és energia dús, ugyanakkor ízelítőt ad az indiai vegetáriánus konyha remekeiből.


Matar alu tarkari

Hozzávalók:
1 ek növényi olaj
6 db szegfűszeg
2 db kb 7cm hosszú fahéj
1/2 kk őrölt  kardamom
3 db babérlevél
4 db krumpli hámozva, kockára vágva
1/2 kg friss vagy mirelit zöldborsó
1 tk kurkuma
4.5 dl víz

5 db közepes paradicsom megmosva, negyedekre vágva
1 kk apróra reszelt gyömbér /lehet gyömbérpor is/
1/4 tk reszelt szerecsendió
1/2 tk cukor
2 tk só
1.5 dl tejszín
10 dkg mandula, héja nélkül, kicsit megpirítva /sütőben  és serpenyőben is lehet zsiradék nélkül/
2 l tejből készült házisajt
2 citrom leve vagy citromlé
friss petrezselyem

Elkészítése: Az előző receptek alapján a tejből citromlé segítségével házisajtot készítünk. Miután megkeményedett a sajt kis kockára vágjuk /1-1 cm/. Majd olajban megsütjük őket.
Tegyünk egy kevés olajat egy másik lábasba, belekerül a szegfűszeg, fahéj, őrölt kardamom, babérlevél. Pirítsuk 30 másodpercig, majd adjuk hozzá a megtisztított és kockára vágott krumpli darabokat. Kevergetve süssük kb . öt percig, amíg egyenletesen világosbarna színt nem kap. Ha friss zöldborsót használunk, akkor azt most adjuk hozzá a kurkumával együtt. Keverjük át az egészet, és öntsük hozzá a vizet vagy annak a savónak egy részét, ami a sajtkészítésből megmaradt – ez nagyon ízletessé teszi az ételt. Fedő alatt tíz percig főzzük, néha megkeverjük. Tíz perc múlva adjuk hozzá a paradicsomdarabokat, szórjuk meg a reszelt gyömbérrel, a szerecsendióval, a cukorral és a sóval. Ha mirelitborsót használunk, akkor azt most tehetjük bele. Keverjük jól össze, és főzzük lefedve még 5- 10 percig. Ha úgy látjuk, hogy a víz vagy a savó kevés, akkor önthetünk hozzá még nyugodtan.
Ha a krumpli megpuhult, akkor öntsük hozzá  a tejszínt. Adjuk hozzá az apróra vágott petrezselymet és a kissé megsütött manduladarabokat, majd a kisütött sajtkockákat. Melegen tálaljuk.


Paradicsom leves sült házisajt kockákkal

Ezt a könnyű , gyorsan elkészíthető bengáli levest személyesen Sríla Prabhupáda (alapító lelki tanítómesterünk) tanította követőinek 1968-ban, Montreálban.

Hozzávalók:

2 l tejből házisajt
2 ek sárgaborsó vagy teljes kiőrlésű búzaliszt
100 ml ghí vagy növényi olaj a sütéshez
1 kk római köménymag
250 ml hámozott darabolt paradicsom
1/8 kk chilipor
1/4 kk kurkuma
6 dl víz vagy a savó /házisajtból maradó/
1 kk só
2 ek friss korianderlevél
kapor vagy petrezselyemzöld
/kk kávéskanálnyi mennyiségre utal/

A házisajtot másfél cm-es kockákra vágjuk, zsírpapírra helyezzük, majd megszórjuk liszttel. 10 percig száradni hagyjuk. A ghít felmelegítjük, és óvatosan kisütjük benne a sajtot. Kiszedjük és lecsöpögtetjük. A fennmaradó ghíbe beleszórjuk a római köményt és megpirítjuk. Belekeverjük a paradicsomot, a chilit és a kurkumát, és 3-4 percig főzzük. Hozzáöntjük a többi hozzávalót és a sült sajtkockákat, majd felforraljuk. Kis lángon 10-12 percig tovább főzzük.


Gyömbéres sütemény

Hozzávalók:

12db /muffinsütő-forma/
350 g liszt /lehet teljes kiőrlésű is, de akkor picivel több sütőpor kell hozzá/
200 g kristálycukor vagy barnacukor
1 mk só
1 kk sütőpor
100 ml olaj
1 kk kurkuma
100 ml tej
100 ml víz
3 ek mazsola
100 g reszelt friss gyömbér
1 nagyobb narancs reszelt héja és leve

A hozzávalókat elkeverjük,  a sütőport hagyjuk a végére. A muffin sütő – formát kivajazzuk, kilisztezzük, és a tizenkét adagra osztott tésztát beletesszük a formán lévő kis gödröcskékbe. Ne ijedjünk meg, ha a tészta lágy, mert nem tud kifolyni. 180 fokon sütjük kb. fél óráig. Ha kihűlt, kivesszük a formából, és porcukorral megszórva tálaljuk. Kitűnő csemege.

Várom továbbra is kérdéseiket a [email protected] e-mail címen!

Üdvözlettel: Fodor Éva
/Rádhá-náma dévi dászi/

  • Ha teheti, látogasson el hozzánk és kóstolja meg éttermünkben hasonló fogásainkat!
  • Vegyen részt Ön is egy Krisna-völgyi hétvégi 3 napos túrán, ahol a pihenés mellett részt vehet az  igény szerint indított  főzőtanfolyamunkon is!