Melyik tradicionális indiai táncstílus a kedvenced?

Odisszi? Vagy talán a Bharat Natyam?

Nem kell döntened, lesz mindkettő.

Gyere el az India Napokra, augusztus 17-18. között.

Fellépő: Gauravani tánc csoport

időpontok: 11.40;  12.40;  14.40;  15.40

helyszín: Mandír/Szentély

Részletes program ITT

A Gaura-Váni tánccsoport alapítói:

Gítávalí a csoport alapítója és vezetője. Magyarországon még nem volt elterjedve az Indiai tánc, amikor elkezdte tanulmányozni a Bharata Natyam stílust, így mondhatni az elsők között van, akik ezzel foglalkoznak országunkban. Eleinte szólóban majd később testvéreivel együtt táncolt, végül a Gaura-Váni tánccsoport alapítója lett. Indiában való tartózkodása alatt több fellépése is volt. Illetve Magyarországon rendszeres előadásaik vannak, mint például a Krisna-völgyi Búcsú, India Fesztivál, Gasztrofesztivál, Szekérfesztivál és az Indiai Nagykövetségen szervezett programok. Az elmúlt pár év óta a Natjavéda tánciskola tagja, ahol Neethu E Mohan segítségével fejleszti tovább tudását.

Natesvari Gopiká kiskora óta foglalkozik Indiai tánccal, előszőr testvérétől Gítávalítól tanult Bharatanatyam stílust, amellyel több rendezvényen, köztük a Lengyelországi, Indradjumna Szvámi által rendezett hatalmas Viva Kultúra fesztiválon is felléptek. A gimnáziumban dráma szakon tanult, ahol belekóstolt a Kucsipudi stílusba, melyet két évig tanult. Végül Indiában folytatta tanulmányait, és 19 éves korától tanul a Vénunád kalakendra táncakadémián Vrindávanában, Guru Kundzsalatá Misrától, és Guru Pratap Nárájanától. Amikor csak teheti kimegy hosszabb időre tanulni, és vizsgázni. Ott az odisszi tánc stílust kezdte elsajátítani, és azóta ezt a műfajt követi. Jelenleg az Indiai Nagykövetség által szervezett órákon és
fellépéseken is részt vesz. Indiában többször is fellépett, például a fővárosi művészeti központban, és különböző templomi rendezvényeken. A Gaura-váni tánccsoport egyik alapító tagja, ahol ő felel a csoport koreográfiájáért.

A Gaura-Váni tánccsoport tánc stílusainak bemutatása

Odissi: Az odisszi szó jelentése: ami Orisszához tartozik. Ezt a gyönyörű kecses

és lírai stílust tartják India legnőiesebb táncának. Színe az ezüst, eleme a víz. Főként a Gitá-Govinda verseit használja. Híres a gyönyörű testtartásairól. Két fő beállása van. Az egyik a Csouka ami Dzsaganátra utal, a másik pedig a Tribhanga ami azt jelenti, hogy 3 részen hajlott testtartás, és ez Sri Krisna testtartására utal. A zene hindusztáni és karnatikus. Ez a stílus szorosan kötődik Krisna Jagannath formájához.

 

Bharata Natyam: Az egyik legősibb Indiai tánc a Bharata Natyam, jelentése: India tánca. Ez egy nagyon ősi, tradicionális és szakrális dél Indiai táncstílus, melyet régen csak a templomokban táncoltak, azért hogy Istent elégedetté tegyék. Ez a stílus merevebb és erőteljesebb, mint a többi. A stílus történeteinek hősei isten vagy a félistenek. Színe az arany, eleme a tűz.

 

Miért használnak kézjeleket a táncosok?
Az indiai táncoknál kézjeleket, vagyis mudrákat, vagy hastát használnak. Fontos szerepük van a táncban, mivel ezek segítségével mesélik el a táncosok a történeteket. Olyan akár egy jelbeszéd, és mivel régen sokan értették ezek jelentését, akár több órás előadásokat is láthattak és érthettek a nézők. Fontos, hogy messziről is jól láthatóak legyenek ezek a jelek, így a táncosok piros kumkum festékkel befestik az ujjperceiket és a lábukat. Hasonló okból, az arcjáték miatt erős sminket használnak, vastagon kihúzott szemet és szemöldököt, hogy messziről is látni lehessen minden mimikát.