Figyelem! Szakácskönyv vásár a cikk végén! A mai receptjeinkhez egy érdekes babfajtáról szeretnék írni, a mungóbabról. Héjas állapotban sötétzöld színű és bioboltokban megvásárolható. Nagyon hasonló

a feles-borsóhoz. Hántoltan formában pedig ázsiai boltokban lehet megvásárolni és halvány sárgás színe van. A mungóbab héj nélküli (hántolt) változata igen könnyen emészthető. A mungóbab nálunk még nem eléggé ismert babfajta. Pedig megérdemelne nagyobb figyelmet, mivel B vitaminokat, és C vitamint is tartalmaz. Magas az ásványi anyag tartalma, vastartalma pedig kiemelkedő. Jó fehérjeforrás, mint a legtöbb hüvelyes növény. A kis babszemek csíráztatásra alkalmasak, felhasználása babcsíraként is sokrétű.
Sokféle étel készíthető belőle, meg ugyanúgy leves és főzelék is, mint a hagyományos babból. Könnyen lehet pürésíteni, így tehát pástétom is készíthető belőle, különféle fűszerezéssel…

Egy pár receptet kínálunk azoknak akik ki szeretnék próbálni:

  • Mungódhal /mungóleves/

Hozzávalók:
1 kk fekete mustármag
2 kk római kömény
4-5 db curry levél
1 ek gyömbér reszelve /elhagyható/
1/2 kk garam masala /elhagyható/
1 paradicsom leve
1/2 cup mungóbab megmosva 2,5 dl = 1 cup
1/2 kk kurkuma
1 kk asafoitida
1 ek yoghurt /elhagyható/
1 – 2 kk só
petrezselyem vagy korianderlevél a legvégén

A mungóbabot kevés vízbe megfőzzük. Lehet 3x is cserélni rajta a vizet. Akkor jó, ha szétfőttek a szemek. Majd leszűrjük és félrerakjuk.
Kevés olajon kipattogtatjuk a fekete mustármagot /addig hagyjuk a tűzön amíg pattogni nem kezd, s illata nem lesz/ majd levesszük az edényt, kicsit hagyjuk kihűlni az fűszeres olajat, utána belerakjuk és megpirítjuk a római köményt /akkor jó ha kijön az illata aranybarna/ hozzáadjuk a curry levelet majd 1 perc múlva az asafoetidát, utána pedig azonnal a reszelt gyömbért 1 perc múlva a paradicsomot, s megpirítjuk. Addig hagyjuk tűzön, amíg el nem fő a leve. Majd hozzáöntjük a főtt babot, megkeverjük és felöntjük vízzel. Leveses állagúnak kell lenni.
Amikor felforrt hozzáadjuk a garam masalát és a petrezselyem vagy korianderleveleket /melyeket előtte összevágtunk/ s a sót és a joghurtot.
Rizzsel tálalható.

  • Egy másik érdekes étel melyet télen hideg napokon lehet fogyasztani a kichori kiejtve Kitri

Kichori

Hozzávalók:
1/4 cup mungóbab
2 kk római kömény
6 db curry levél
2 db szegfűszeg
1 kk asafoitida
1 ek gyömbér /reszelt/
2 db chili száraz morzsolva
1/4 cup rízs
kevés kurkuma

2 db paradicsom
zöldségeket lehet tetszés szerint felkockázva beletenni pl: burgonya, karfiol, sárgarépa, sütőtök stb.

A mungóbabot itt is meg kell főzni, s többször célszerű átmosni. Utána leszűrni és félretenni.
Kevés olajon megpirítjuk a római köményt. Belerakjuk a szegfűszeget, a morzsolt chilit, majd a curry levelet, s az asafoetidát.Közben az előzőleg megmosott rizst is hozzáadjuk.
Ezt követi a gyömbér, s a paradicsom, melyet levesessé nyomtunk. Ismét lesütjük a paradicsomot /addig főzzük, amíg a leve el nem fő/. A kockára vágott zöldségek és a főtt mungóbab is belekerül a sült fűszerek közé. Kicsit átfőzzük vele, majd annyi vízzel öntjük fel, hogy ellepje a zöldségeket. Egy kevés kurkumát teszünk bele, lefedjük, s hagyjuk, hogy megfőjön a rízs és a zöldségek.

Ez az étel nagyon egészséges. Állítólag helyreállítja a dosák működését. Könnyen emészthető. Bátran ajánlom mindenkinek, s az íze is nagyon finom.

Purival /kenyérfélével tálaljuk/előző receptjeinkben megvan ennek a kenyérfélének is a leírása!

  • Adzsvanos keksz

Hozzávalók:

30 dkg liszt
10 dkg vaj
1 kk sütőpor
1.5 kk ajwan
2 kk só
víz amivel össze kell gyúrni

Amint kész közepesen kemény tésztát kapunk. Ezt kinyújtjuk rombuszokra vágjuk, s forró olajban kisütjük. Nagyon finom, s napokig elálló keksz lenne, ha el nem fogyna 🙂
Ajwan helyett más mag is használható szezámmag, tökmag stb.

  • Pera /Indiai édesség/

Hozzávalók:
1.5 l tej melyet addig sűrítünk be cukor nélkül amíg nehezen keverhető krémszerű nem lesz
1/4 kk őrölt kardamom
1/2 cup kristálycukor

A besűrített krémet /mely nem folyós / kihűtjük. Amint lehet vele már kézzel dolgozni belekeverjük az őrölt kardamomot és a kristálycukrot. Kisujjnyi nudliformákat formázunk belőle, majd beleforgatjuk kristálycukorba.
Egyszerű de finom tejes édesség.

  • Mézes tej mandulával

Ez az ital éppoly tradicionális Észak – Indiában, mint a kávé Európában. Az ayurvéda szerint jót tesz a meggyötört idegeknek- aki elalvás előtt megiszik belőle 2 dl-t azt biztosan nem fogja kínozni az álmatlanság.

Hozzávalók:
6 dkg héjától megtisztított mandula
1 l tej
1/2 kk kardamom vagy 2.5 cm hosszú vaníliarúd hosszában félbevágva
3 ek akácméz

A mandulát kevés tej hozzáadásával turmixgépben összetörjük /lehet ledarálni is a magot/ majd a tejjel felforraljuk. Lehúzzuk a tűzről, belekeverjük a kiválasztott fűszert, majd ismét felforraljuk. A tűzről levéve mézzel ízesítjük, majd átszűrjük, habverővel habosra keverjük, majd forrón tálaljuk!

Remélem, elkészítenek ezekből a receptekből is egy párat 🙂

  • Karácsony jön nemsokára…

Szeretnénk egy pár szakácskönyvet ajánlani, amelyek szép ajándékok lehetnek Karácsonyra, s aki szeret főzni sok- sok csodás receptet talál benne:

Kurma dásza szakácskönyve 240 recept a világ minden tájáról

/Adomány 3.500 Ft +szállítási ktg/

Kerttől a konyháig szakácskönyv 108 recept

/Adomány 2.500 Ft + szállítási ktg/

  • Fenti könyvek megrendelhetőek az e-mail címemen:

[email protected]

Góranga, köszönöm a figyelmüket és jó étvágyat kívánok mindehhez 🙂

Fodor Éva
/Rádhá-náma devi dászi/