Kedves Vendégünk! Már évek óta visszatérő igény, hogy vegetáriánus receptekhez jussanak olvasóink. Levelezésem során többen keresnek meg azzal a kéréssel, hogy adjak nekik recepteket, mert szívesen főznének vegetáriánus ételeket, de nem tudják, hogyan tegyék azt.
Most induló sorozatunkkal szeretnénk ebben segítséget nyújtani Önöknek!
Egyszerűbb recepteket adunk közre, s megígérem, nem mindegyik lesz indiai, becsempészünk itt-ott magyaros hangulatúakat is.

A fűszereket, melyek szerepelnek a leírásokban, nagyobb áruházakban, bioboltokban, keleti fűszerkereskedésekben meg tudják vásárolni.

Amennyiben kérdésük van, szívesen válaszolok Önöknek a [email protected] e-mail címen.
Remélem, a recepteket tudják majd használni, s életmódjukon a vegetáriánus étrenddel tudnak pozitívan változtatni!
Hare Krisna
Fodor Éva
Rádhá-náma devi dászi

Házisajt készítése:

Ez egy igen fontos recept, mert nagyon sok ételben megjelennek a pirosra sütött sajtdarabok.

A legjobb hozzá a házi tej, azonban én el tudtam készíteni bolti tejből is, amelynek magas a zsírtartalma.

1,5 l vagy 2 l tejet felforralunk /persze a szükséges sajt mennyiségétől fog függni a tej mennyisége/

Amikor felforrt, citromlevet keverünk bele /lehet natúr, vagy citromsav,  citromnál szűrjük át a levét a mag és a rostanyag miatt/

Kb. 1 l-hez 1 citrom leve elegendő. Lassan öntjük hozzá, amikor túrósodik akkor jó.

Egy kendőn, melyet szűrőnek használunk, átszűrjük a keletkezett túrót. Langyos vízzel átmossuk. A kendőt összekötjük és egy másik edényt rátéve kipréseljük belőle a még benne lévő savót. Ahhoz, hogy a sajt megszilárduljon legalább 1/2 óra kell.
Megszilárdulás után felhasználhatjuk más ételekbe. Felkockázva vagy éppen kisütve olajban hús helyett. Ez a sajt nincs ízesítve.

Még egy fontos gondolat. Ha a keletkezett túrót nem mossuk át, nem préseljük le,  túróként használhatjuk. Ha pedig kicsit átengedünk rajta vizet,  körd lesz belőle, mellyel más ételeket is tudunk gazdagítani.
A megmaradt savó /lé/ nagyon értékes. Fehérje, citromlé van benne, bátran elfogyasztható!

Paprikás Krumpli indiai fűszerekkel

Hozzávalók:
1,5 kg krumpli
6 ek. olaj
1 csapott kk asafoetida /hagyma helyett használjuk/
1 zöldpaprika
1/2 kk római kömény
1 lapos ek pirospaprika
1 paradicsom
1 kk őrölt fűszerkömény
1/2 kk bors

2 l tejből házi sajt
5 dkg füstölt sajt.

A krumplit meghámozzuk és kockára vágjuk. A zöldpaprikát apróra vágjuk.
A paradicsomnak lehúzzuk a héját, majd összeaprítjuk. Egy nagy lábosba olajat teszünk /keveset, amibe a fűszereket meg tudjuk pirítani/. Belerakjuk a római köményt /kicsit pirítjuk, akkor jó ha érezzük az illatát de nem égetjük meg!/, belerakjuk az asafoetidát /porfűszereket nem kell pirítani/, majd az apróra vágott zöldpaprikát. Lassú tűzön megpirítjuk. Ezután hozzáadjuk a pirospaprikát, majd kis idő múlva a paradicsomdarabkákat /kicsit pirítjuk/, majd a krumpli darabkákat is beletesszük.
Tovább keverjük, amíg üveges nem lesz. Ekkor annyi vizet öntünk rá, hogy jól ellepje, beletesszük a fűszerköményt és a borsot, ízlés szerint sózzuk. Ha felforrt, lejjebb vesszük a lángot, és lassú tűzön főzzük.
Közben a házi sajtot 1.5- 2 cm-es kockákra vágjuk, kisütjük, a füstölt sajtot lereszeljük.
Amikor a krumpli már majdnem puha, beletesszük a füstölt sajtot és a sült házi sajt kockákat, és készre főzzük.


Halava
/Indiai édesség búzadarából/

Hozzávaló:

1 cup /1 cup=2.5 dl/ búzadara
2 cup kristálycukor
4 cup víz
15 dkg vaj

Lehet beletenni vagy gyümölcsöt például: meggy, szilva, kajszibarack vagy kerobot vagy kakaót vagy  diót vagy sáfrányt és kesudiót.

Elkészítése:

A vajon megpirítjuk a búzadarát. Egy külön edényben pedig a cukor és a víz hozzáadásával elkészítjük a szirupot. Ebbe bele lehet már tenni a gyümülcsöt /kockára vágva/, ha olyat szeretnénk vagy a kerobot vagy a kakaót. Ha diós lesz vagy kókuszos, kesudiós, akkor ezeket a búzadarába rakjuk, vele együtt pirítjuk. Ha sáfrányos kesudióst akarunk készíteni, a sáfrányt a vízbe rakjuk miután porrá törtük, a kesut pedig a búzadarával pirítjuk.
Amikor megpirult a búzadara, aranybarna, s finom illata van, no és a szirup is felforrt, a szirupot ráöntjük a búzadarára. Majd fedő alatt főzzük tovább. Többször célszerű megkeverni, hogy ne legyen csomós. Amikor besűrűsödik, mint egy nem teljesen folyós lekvár levehetjük a tűzről, s letakarva 10 percig még állni hagyjuk.

Téli estéken finom csemege, emellett pedig nagyon felmelegíti a testet ha forrón tálaljuk.

  • Amikor nálunk járnak a Krisna-völgyi Govinda étteremben, kérjük kóstolják meg más finom fogásainkat is a szezonban.
  • Amennyiben bármilyen kérdése van a receptekkel kapcsolatban, kérjük írjon az alábbi email címre: [email protected]