A kertekben, parkokban, erdőfoltokon egyre több állat talál oltalomra és élelemre a korosodó fákon; élőhelyeiket megőrizzük és bővítjük is. Az ősz több újdonsággal kecsegtetett a madármegfigyelés terén, nem kellett sokáig várni a bűvös 108. madárfajra sem.Íme, Ő az, a sárgafejű királyka.


A sárgafejű királyka (Regulus regulus) hazánk legapróbb termetű madara.
A hízott példányok alkalmasint megütik az 5 grammot. A nyugati
határvidék lucosaiban rendszeresen költenek, de a nagyobb parkokat is
látogatják, ősszel-télen pedig szívesen időznek a mesterséges
fenyőcsoportokban is (ókor-ókor cinegékhez verődve).
Az egyik ház kertjében, november 15-én figyeltük meg a 6 fős kis csapatot, akik
csilingelő hangon, jellegzetesen – soha meg nem állva szedegettek a
fenyőkön. Bár télen nem számít ritkaságnak kóborlásuk, Krisna-völgyben
ezidáig nem találkoztunk királykákkal. Reméljük, a jövőben egyre
többször, akár költési időben is szem elé kerülnek e parányi jószágok.

Nem mintha egész nap a figyelné, de legfőbb ornitológus-szakértőnk óhatatlanul mindenfelé szembekerül a madarakkal: rövid időn belül a negyedik új fajt észlelte itt, Krisna-völgyben. November 18-án délelőtt darvakat (Grus grus) pillantott meg a szántóföldeken, egészen pontosan 48 példányt. A daru Magyarországon 1910-ben fészkelt utoljára, akkor épp a fonyódi Nagy-Berekben. Azóta csak átvonul hazánkon, főként a Tiszántúlon, a Hortobágyon. A Dunától Nyugatra csak szórványosan kerül szem elé, bár az utóbbi 10 évben egyre többször észlelik még költési időben is (költési adat még nincs). A daru nemes megjelenésű, néha az emberek közelségét is meglepően toleráló, kedves madár. Az európai népek hagyományába mélyen beépült, az ősi India védikus szentírásai is többször említik a gémekkel egyetemben, mint a vízpartok jellemző madarait. Bármilyen múlttal is rendelkezik a faj, ma már veszélyeztetett, védett, oltalmat igénylő. Ha egyszer visszatérne a Nagy-Berek megmaradt foltjaiba fészkelni, tán még Krisna-völgyben is többször találkoznánk
vele a legelőkön szedegetve.

S, hogy miért is bűvös a 108-as szám? E kérdés már nem az ornitológia hatáskörébe tartozik, sokkal inkább filozofikus. E szám transzcendentális, ennyi szem van az imaláncunkon is…